Zpracováváme zkamenělé dřevo díl 4.

Doba pokročila a já jsem v poslední době dostal několik požadavků, abych napsal něco o leštění. Začneme tedy informací na čem leštit. V dřívější dobách se používalo ledacos, od topolového dřeva a dřevotřísek počínaje, až po kusy koberců a různých filců konče. My upustíme od tohoto pravěku a já jednoznačně doporučuji buď kůži, nebo v případě leštění menších kusů polyuretan. Jaký materiál použít je na zvážení, protože pokud se hodláte zabývat jen středními kusy do 25cm a méně, je nejlepší volba polyuretan. Pokud chcete dělat větší kusy, doporučuji kůži, a to z toho důvodu, že nemá tak veliký třecí odpor a je benevolentnější k některým chybám, které můžete udělat při leštění, navíc se s ní dají docílit perfektní výsledky téměř jako s polyuretanem. Zmíním tu jednu chybu, která může nastat při leštění těžkých či špičatých kamenů. Pokud něco takového leštíte na polyuretanu, tak vám hrozí riziko, že se vám takový kámen zabodne špičkou či hranou do polyuretanu a vzpříčí se proti Vám. Můžete se téměř spolehnout, že polyuretan tyto chyby neodpouští, což má většinou těžké následky v podobě rozbitých kamenů, rozlámaných žeber, pořezaných prstů atd. Kůže je v tomto ohledu benevolentnější, většinou se jen vyřízne kus koženého pásku z plochy a Vy si můžete oddechnout jak to dobře dopadlo. Navíc, je méně náchylná na přilepení kamene podtlakem. Rozhodnutí je tedy na Vás, který materiál leštící plochy si zvolíte.

Dalším tématem je leštivo, vesměs bych nejvíce doporučil oxidy ceru a to buď tecepol, regipol, CP-2 nebo cerox. Dříve jsem používal i jakousi směs oxidu hliníku, která je poměrně dost rozšířena mezi brusiči v Podkrušnohoří, nicméně na mě tato směs moc dobrý dojem neudělala. Leští se s ní o dost pomaleji a podle mě výsledek není tak dobrý, jako když kámen vyleštíte směsí s oxidem ceru.

Co říct o leštění, je to operace, která je velice závislá na předchozím podleskování, pokud máte špatně udělaný podlesk, nečekejte žádné zázraky. Kamen samozřejmě vyleštíte, nicméně bude vypadat jako leštěný pomeranč, špatně leštitelné plochy budou vypadat matně a krystalické zóny kamene budou ještě horší. Dbejte tedy na kvalitní podlesk, správně navlhčenou leštící plochu, lešticí emulzi nedělejte kdo ví jak bohatou, kámen nepřehřívejte, leštěte kámen tak, aby byl stejně lesklý od kraje ke kraji a nebuďte líní lemplové ;). Nedá se přesně říct co máte dělat a je potřeba si to vyzkoušet, radit jak hladit kámen na podložce s leštivem je ztráta času, protože to si musí každý osahat a poznat, jak to všechno funguje. Jedno vím stoprocentně, být líný lemp znamená vždy špatně udělaný kámen, následně dotazy jak to dělám já a přitom je to jen o čase stráveném u brusu a o odhodlání ten šutr udělat perfektní, i když to již trvá 15 hodin.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zpracování a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Zpracováváme zkamenělé dřevo díl 4.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *