Fotogalerie dřeva

Studenec

Typická dřeva Podkrkonoší ze širokého okolí Studence. Jsou to jedny z nejhezčích dřev Podkrkonošského permokarbonu. Jsou velice kvalitně prokřemenělá s pestrou škálou barev a kresebností. Nejkvalitnější kousky se nacházejí v sopečných popelech a jílech, kde zřejmě absorbovali veliké množství minerálů a proto jsou tak kvalitní. Dají se sbírat na polích i v lesích, kde je lze nalézt ve vývratech stromů po vichřici, což jak jistě uznáte je zcela výjimečný stav.

Chrášťany

Lokalita nedaleko vesnice Chrášťany u Rakovníka, která je v dnešní době již zcela vyčerpaná a nálezy sbírkového charakteru jsou zcela výjimečné. Zkamenělá dřeva z této lokality jsou pro mě velice zajímavá, protože dle mého názoru jsou jedny z nejbarevnějších a co se týká kvality materiálu nejkvalitnějších v Čechách. Tyto dřeva jsou protkány acháty a chalcedonem, což ve mě evokuje myšlenku, že museli být postiženy nějakou sopečnou činností.

Plzeň

Plzeňsko je velice rozsáhlá zóna, ve které se nachází poměrně veliké spektrum různě kvalitních zkamenělých dřev převážně konifer a dadoxylonů, které tu jsou v hojné míře zastoupeny. Nejznámější lokality jsou kolem Líní, Stodu, Nýřan, Tlučné, Horní Břízy a Kaznějova.

Nová Paka

Okolí Nové Paky by se dalo nazvat takovou Mekkou českého permokarbonu. Je to dáno asi tím, že poměrně na malém území se nacházely jedny z nejzajímavějších a vesměs i nevzácnějších druhů roslin z tohoto období. Význam lokality je celosvětový, ačkoliv v dnešní době již tento atribut ztrácí význam, protože nálezy jsou již minimální a vzorky které je možné vidět v klenotnici, jsou jen malý zlomek zašlé slávy, kterou tato lokalita kdysi měla. Bohužel tato zóna ve své slavné době neměla žádnou ochranu a téměř všechny kvalitní exempláře zmizeli kdesi v zahraničí či v soukromích sbírkách.

Vodňany

Zkamenělá dřeva z Vodňan, které vidíte v této galerii jsou nalezená v místní pískovně, která se nachází hned u města, nedaleko hlavní silnice na Strakonice či Budějovice. V této pískovně se dřeva nacházejí v jílových vložkách, kde jsou poměrně dobře chráněny proti erozi a poškození a proto jsou velice dobře zachovány veškeré struktury a suky. Po rozříznutí jsou dřeva velice dobře leštitelná pokud máte vzorky v té nejlepší kvalitě.

Slaný

Kolem Slaného se nachází několik lokalit s různými vzorky permokarbonské flory. Nyní je to již velice chudé naleziště na tyto vzorky, nicméně v minulosti se zde dali najít i psaronie a velice hezké vzorky přesliček.

Očihov

Rozsáhlá pole mezi Očihovem a Podbořany jsou zřejmě pozůstatky usazenin z bývalých řek, které tu v minulosti tekly. Domnívám se, že se tu nachází několik vrstev těchto sedimentů o různých mocnostech. Zkamenělá dřeva z této lokality jsou velice pestrá a poměrně dost kvalitní, obsahující jaspisy a karneoly. Celotvary z této lokality jsou zcela výjimečné. V dnešní době je tato lokalita dost vysbíraná sběrateli, ale i místními lidmi, kteří mají tyto kameny v hojném počtu na zahradách.

Kryry

Oráčov

Rakovník

Rakovnicko je stále velice potencionální lokalita na sběr zkamenělých dřev, protože téměř každým směrem od Rakovníka se nacházejí pole s vrstvami permokabonu. Můžete začít u silnice vedoucí z Prahy do Karlových Varů a dojít až do Rakovníka a máte velikou šanci, že na nějaké to dřevo narazíte. Nikdy není vyloučené, že nenajdete něco zcela výjimečného.

Jesenice a okolí

Jesenicko je poměrně bohatá oblast na zkamenělá dřeva táhnoucí se od Karlovarské silnice až někam za Žihli. Ačkoliv je oblast bohatá na nálezy nečekejte, že se zde povalují kvanta kvalitního materiálu. Většinou zde najdete dřeva nevalné kvality a pokud chcete najít nějaký kvalitní kousek, tak se připravte, že nachodíte desítky kilometrů než se vám podaří něco kloudného najít. Každopádně šance tu je, jen to chce poměrně dost snahy a času se této lokalitě věnovat.

Český Ráj

Blšany

Slaská

Močidlec

Hliník nad Hronom

Povrazník

Labské terasy

Trutnovsko

9 komentářů u „Fotogalerie dřeva

  1. Witaj Kolego
    Wspaniałe te Twoje okazy drewna ,robią wyśmienite wrażenie,GRATULACJE!!
    Zapraszam serdecznie do naszego Towarzystwa ( TPSD) ,bardzo miło nam będzie widzieć Cię w naszych szeregach.
    kornik

  2. Dobrý den rád bych se zeptal jestli zlaměněliny z lokality Vodňany a asi teda i obecně mají nějakou cenu. Jestli je to pouze pěkný předmět na krbovou římsu nebo jestli toto údajně 60 milionů let staré ,,dřevo“ má i nějakou peněžní hodnotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *