Zpracováváme zkamenělé dřevo díl 2.

V minulém díle jsme si řekli něco o přípravě kamene a dnes si tedy řekneme něco o broušení. Ještě než začneme, chtěl bych říct několik vět o tom, jaká je to dřina. Chci to zmínit z toho důvodu, že do té doby, než jsem začal zpracovávat kameny, jsem měl mylné představy, že je to v podstatě pohodička a že se asi někteří prodejci na burze zbláznili za jaké ceny to prodávají. Pokud tedy uvidíte nějaký pěkný kus dřeva na burze a bude špičkově vyleštěný věřte, že je za tím veliký kus práce. Ačkoliv nechci moc pomlouvat musím konstatovat, že špičkově vyleštěné dřevo jsem na burze hodně dlouho neviděl. On totiž opravdu není lesk jako lesk a stoprocentně vím, že se dá i dřevo vyleštit do achátové kvality.

Vrátíme se zpátky k broušení a stručně tu popíšu na jakém stroji pracuji. Já jsem si postavil hladinový dvojbrus o průměrech brusných ploch 550 mm. Brusné plochy jsem si nechal udělat z tažené litiny, kterou koupíte ve firmě UCB TECHNOMETAL z Berouna. Ložiska s domečky, řemenice, řemeny a pouzdra pro řemenice nakoupíte ve firmě TYMA. Veškeré osy a hutní materiál koupíte ve firmě FERONA. Myslím si, že tato informace hodně pomůže lidem, kteří by chtěli něco podobného stavět. Ostatní technické informace bych mohl popsat v jiném článku, až bude čas. Takže brus nám stojí v garáži a potřebujeme brusivo. Já používám černé brusivo f80 na hrubování, zelené brusivo f150 na hrubé broušení, dále mám opět zelené f320 na jemnější broušení a nakonec černé f600 na podlesk. Začínáme na hrubém brusivu f150 a brousíme do té doby, dokud nezmizí všechny škrábance po řezání a pokud možno i vyštíplé hrany po špatném řezání ;). Pokud chcete zefektivnit tuto proceduru,  otírejte častěji desku od přebytečného odbroušeného materiálu a brusiva, efektivita se opravdu o něco zvýší. Při této operaci velice oceníte dobře uříznutý kámen, protože snižovat 25 cm široký špalek dřeva o 5-10 mm je skutečně zážitek a s radostí si zavzpomínáte,  jaké by to bylo kdyby ten kámen byl vynivelovaný sádrou a dobře uříznutý. Máme hotovo a kámen je po hrubém broušení krásně rovný až do hran, zkontrolujeme jestli někde nevylezli nějaké praskliny a důkladně kámen vymyjeme od brusiva a zbytků odbroušené hmoty. Kontrolu a vymytí nepodceňujte, protože praskliny musíme opět prolepit, a to z toho důvodu, že by mohlo dojít při leštění k natlačení leštiva do těchto prasklin a k následnému vyštípnutí krásného podplocháče, který by vám zajisté zvedl náladu. Praskliny opět zalepíme vteřinovým lepidlem přitom dodržujeme postup, který jsme si popsali v minulém článku. Tímto bych opustil kapitolu hrubé broušení a příště si řekneme něco o jemném broušení a podlesku.

Pár fotek ze stavby brusu..

DSCN7039DSCN7038  DSCN7037

DSCN7036DSCN7035 DSCN7033

DSCN7032DSCN7031

Příspěvek byl publikován v rubrice Zpracování a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Zpracováváme zkamenělé dřevo díl 2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *