Zpracováváme zkamenělé dřevo díl 1.

Dnes jsem se pustil do dalšího kousku z Podbořanska, který se mi velice líbí, ačkoliv to není celotvar. Je to část kmene s kouskem středu a pokud by byl celý, byl by to velice zajímavý kousek. Chtěl bych tu popsat jak tento kámen zpracovat, protože je velice různorodý a pokud ho chcete mít perfektně vyleštěný, je potřeba mu dát náležitou péči. Navíc předpokládám, že by takový článek mohl pomoci začínajícím zpracovatelům kamenů. Ještě než začnete cokoliv dělat s kamenem, je potřeba kámen pečlivě umýt, pokud možno wapkou. Pokud je strukturálně narušený, umyjte ho jen sprchou a namočte do kalfasu s vodou a se sodou či nějakým práškem na praní na jeden den. Následně ho opět umyjte sprchou. Je potřeba, aby veškeré praskliny byly čisté, pokud možno od všech nečistot. Dalším krokem je lepení, já na to používám obyčejné vteřinové lepidlo „Alteco Super Glue“, je to zcela dostačující lepidlo na většinu opravárenských úkonů na kameni. Kámen pečlivě prozkoumejte a prolepte všechny nebezpečné praskliny dokud si kámen bere lepidlo. Tento krok nepodceňujte, protože se opravdu vyplatí prolepit kámen důkladně a oceníte to hlavně při následném řezání. Kámen nechte minimálně den vytvrdnout nejlépe na topení. Máme tedy prolepený kámen a jde se řezat. U řezání je potřeba mít kámen dobře zafixovaný a nejlépe i vynivelovaný sádrou, je to velice důležité při dořezávání, kdy hrozí, že se vám na kameni vyštípne hrana pokud ho nebudete mít zasádrovaný. Fixace pomocí nějakých přípravků nestačí. Kámen je rozřezaný a jsme opět u lepení. Zopakujeme si důkladné umytí a následné dokonalé vyschnutí. Důkladné vysušení je důležité, protože vlhkost v kameni může po nedokonalém vyschnutí způsobit zbělání vteřinového lepidla, které budeme v následném kroku používat což není žádoucí. Všechno tedy máme v cajku a jdeme opět lepit. Lepíme praskliny na ploše a opět napouštíme kámen dokud bere lepidlo. Zaměřte se hlavně na podplochové praskliny, praskliny široké maximálně do 0,5 mm a na porézní části kamene, které napusťte také lepidlem jinak by se do nich dostávalo brusivo a leštivo. Veliké praskliny, které kazí vzhled vyřešte pomocí akepoxu, ale to si popíšeme v jiném článku. Finálně upravený kámen by měl vypadat tak, že praskliny by již neměly brát lepidlo a nad nimi by měla být ještě vrstva lepidla. Takto prolepený kámen dejte na topení a srovnejte ho pokud možno do roviny, aby lepidlo nestékalo. Kámen nechte opět vytvrdnout minimálně den. Tímto bych dnešní workshop ukončil a příště si povíme něco o broušení.

_MG_9748

Příspěvek byl publikován v rubrice Zpracování a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Zpracováváme zkamenělé dřevo díl 1.

  1. Narazil jsem na Váš web a udělal mi moc velkou radost.Vaše rady mají cenu i pro sběratele pokročilejčí.“Dřeva“ sbírám už také nějaký ten pátek,ale říznul jsem jich jen pár.Spíš jsem řezal jaspisy,acháty apod z Krušných hor.Delší dobu mám přestávku,protože jsme se stěhovali a pila mi byla ukradena.Už delší dobu uvažuji o koupi nové řezačky a dnes jste mne „nakopl“…:-)
    Mohu Vám napsat na Váš email? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *