Po dlouhé době Vodňany

Jak již nadpis naznačuje, máme tu po dlouhé době dřevo z Vodňanské pískovny. Mám ho už poměrně dlouho a dokonce bylo přes rok vybroušené třistadvacítkou, než jsem ho včera vyleštil. Někdy prostě musí uzrát čas, abych některé kameny dokončil. Mám tu dokonce léta skvosty z Chrášťan, na které jsem ještě nesáhl. Možná si říkáte, jak je to možné, ale já zatím nemám ten správný pocit se odhodlat a udělat je, protože jsou ve špatném stavu. Bohužel, takových dřev tu mám spoustu, nicméně jednoho dne se k nim dostanu a bude to paráda. Důležité je, že jsem za jistou éru svého života nastřádal tyto poklady a je kam sáhnout a udělat si radost. A to si myslím, že je nejdůležitější, dělat si aspoň občas radost. Ještě se vrátím k Vodňanskému kousku, pro mě je to velice oblíbený materiál. Vůbec nechápu jeho vznik, protože máte kus dřeva, který je ze všech stran ukončený poměrně drolivým a nekvalitním materiálem a vevnitř, když se kus povede, je naprosto čistý a nepopraskaný chalcedon, který je až průhledný a dohněda zbarvený. Je to jako kus čisté záhnědy bez kazu. Prostě úžasný materiál, u kterého by mě opravdu zajímal vznik. Takže, pokud máte někdo nějaký názor na problematiku vzniku Vodňanských dřev, dejte vědět.

Platan nebo dub, Vodňany, 32x15x7 cm
Příspěvek byl publikován v rubrice Lokality, Vodňansko a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Po dlouhé době Vodňany

  1. Ahoj, samozřejmě nejsem žádným odborníkem na jiná dřeva než ta z podkrkonoší, ale při čtení tohoto článku mě napadla jedna myšlenka, která je myslím správná. Píšeš, že v jakémsi okolním bílém obalu je uvnitř neporušené a nepopraskané dřevo. Myslím, že ten okraj konzervoval vnitřní část před okolními vlivy prostředí jako působení vody nebo změny a střídání teploty. Ten okraj mohl vzniknout okolními rozloženými jílovými minerály, které dokonale konzervují dřeva a nepropouští vodu. Něco podobného vidím i kolem dřev v podkrkonoší.
    Tak a teď se do mě pusťte a roztrhejte moji teorii na kusy….
    Zdraví Martin L.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *