Další kmínek z Českého ráje

Máme tu další report z Českého ráje a opět se jedná o kmínek z mé oblíbené lokality, který jsem nedávno náhodou našel. Kmínek v této hlíze není moc veliký, nicméně hlíza jako taková je velice pěkná estetická věc. Je krásně naplněná malými achátky, chalcedonem a i barevné provedení je velice vyvedené. Takže, ačkoliv to není úplně ukázkový vědecký materiál z kterého by se dalo něco zásadního vyčíst, je to krásný kousek do sbírky, který mě opravdu potěšil.

Kmínek, Český ráj, 11×10,5 cm

Za horami a dolinami teče potůček.

Kdesi v Českém Ráji, za horami a dolinami, teče jeden úžasný potůček. Kdysi v něm bylo možné nalézt krásné věci. Dalo by se říci, že to byly poklady, protože se jedná o zkamenělé kousky rostlin z dob permokarbonu, což je veliká vzácnost, ačkoliv to ještě nikdo nebyl schopen náležitě docenit. To místo je bohužel již prokleté a zapomenuté, protože bylo po léta drancováno loupeživými rytíři až nezbylo nic, z čeho by se mohli dobří lidé radovat, ani srnky a divočáci už tam nechtějí chodit vodu pít. Je mi z toho smutno, když vidím tu temnotu nad tímto krasným údolíčkem a ještě víc, když si vzpomenu jaké krásné poklady odtamtud přišly vniveč, protože loupeživí rytíři nepochopili jak vzácné to tam všechno bylo. Snad jen čas rozptýlí mlhy nad tímto krajem a zase po dlouhé době vyjde slunce.

Stigmaria, 40x12cm, Český Ráj.

Stigmarie z Českého ráje

Tento článek píši speciálně pro Martina L. z Turnova, protože má tyto materiály rád a nedávno prohlásil na jednom webu, že by rád viděl nějaké další fotky těchto permokarbonských rostlin. Již v předešlých článcích jsem psal, že by tyto rostliny uvězněné v silicitech měly být drobné plavuňky, které kdysi musela zasáhnout nějaká zásadní přírodní událost, protože kvalita a nasycení obalů kolem těchto rostlin je velice zajímavá a dost pravděpodobně souvisí s intenzivním vulkanismem, který v této oblasti probíhal. Všechny tyto kmínky, které jsem měl doposud možnost vidět jsou spíše menšího vzrůstu, takže by se dalo usuzovat, že se jednalo o jistý druh nízkého bažinného podrostu ačkoliv jsem viděl i poměrně veliké, ale dost stlačené kusy, které mohly mít řádově i 20 cm v průměru. Co se týká druhů, tak se nejedná dle mého názoru jen o druhy plavuní, ale i o stigmarie a tu bych tu chtěl dnes prezentovat jako důkaz rozmanitosti této oblasti.

Stigmarie, Česká ráj, 16x13x4

Plavuňky z Českého ráje

Po delší době tu máme opět něco zajímavého z Českého ráje. Jedná se o kmínky, které jsem v podstatě nikdy neviděl vědecky popsané, takže s jistotou nelze říci o které druhy jde. My s Martinem si myslíme, že je to nějaký druh plavuní, nicméně dřevní hmota je tak rekrystalizovaná, že to s jistotou nelze určit, protože buňky jsou absolutně nečitelné. Další zajímavou věcí, která mi nedá spát, jsou obaly těchto kmínků. Tyto obaly musely vznikat za vydatné podpory chemie z vulkanizmu v době vzniku a není nám zcela jasné, jestli k tomu také nedopomohly nějaké biologické materiály z té doby, jako jsou řasy nebo sinice. Máme tu tedy hromadu otazníků, které snad v budoucnu někdo bude schopen zodpovědět.

IMG_2037 IMG_2039

Unikátní plavuň z Českého Ráje

Dnes jsem se byl podívat za Martinem, protože jsem mu vezl hřídel k malé pile, kterou potřebuji předělat na jiný motor a při této příležitosti jsem si půjčil naprosto unikátní plavuň z Českého Ráje, která je bezesporu ze skupiny „ultimátní kousky“. Můžu zodpovědně říct, že jsem nikdy nic podobného v této kvalitě a provedení neviděl. Vsadil bych se, že je to jeden z nejlepších kusů, které se kdy našly. Co se týká místa nálezu, tak musím říct, že jsem mírně zmaten, protože informace, kterou Martin dostal, zní „Jilemnice“ a našlo se to tam při bagrování kanalizace. My jsme se nicméně shodli, že to jaksi nesedí a zasadili jsme tento kus do Českého Ráje, kde víme, že se zde dalo něco podobného kdysi nalézt. Každopádně, jestli se někdo domníváte, že se mýlíme, tak mě klidně opravte. Budu rád za každé info o tomto kusu.

IMG_1643

Plavuň, Český Ráj, 30x16x17

Rostlinka z Českého ráje

Předevčírem jsem byl na návštěvě u mého parťáka Martina a jak je u nás zvykem, povídali jsem si o ledasčem. Nás zajímá téměř veškerá věda světa a tak jsem schopný si povídat hodiny a téměř každý den. Samozřejmě kameny jsou téma číslo jedna, protože co si budeme povídat tento koníček obsahuje hromadu témat o kterých se dá sáhodlouze debatovat. Každopádně, během naší debaty jsme narazili na téma o rostlinkách z českého ráje a Martin vytáhnul z jedné ze svých krabic vizuálně nádhernou rostlinku, kterou jsem mu okamžitě zabavil abych o ní mohl napsat tento článek a ukázat jí tu. No posuďte sami není to nádherná záležitost?

 IMG_1376

Pár drobností z kutlochu

V jedno předchozím článku o Pardubické burze jsem psal, že jsem se tam seznámil s Petrem P. z Kutné Hory. Tento bezva človíček mě pozval k sobě do depozitu a měl jsem tu čest se tam náležitě pohrabat. Je snad jasný, že něco takového se neodmítá a já jsem se opravdu neostýchal, prohrabal jsem mu to tam opravdu důkladně a s radostí malého fakánka jsem si poskládal nějaké ty zapomenuté hračky do bedničky. Takže Petře, já ti děkuji za skvěle strávené odpoledne ve tvém kamenářském kutlochu a budu se těšit na další shledání. Zde je malý vzorek, co jsem tam objevil a poté koupil. Jedná se o kmínek přesličky v siničním obalu, který pochází z Českého Ráje. Ostatní věci budu muset ještě nafotit a postupně je sem také dám.

_MG_0909

Železnice, rozměr 12×9×4 cm

 

Krátký report z dřevařského kutlochu

V poslední době jsem jaksi opět zadřený a nic nestíhající, protože jsem si nasekal nějaké dluhy v podobě velikých dřev, které se dělají dost pracně, zdlouhavě a proto nestíhám dělat svoje kousky, které se mi tu nezpracované hromadí. Každopádně, můžu si za to sám, že? Takže Zdendo, tvoje kousky se stále dělají, protože jsou pracnější než jsem čekal a v tuto chvíli tu neustále prší, a proto nejsem schopen je venku dodělat flexou. Co se týká Jirky S. a jeho špalku, tak ten je udělaný a je nad očekávání perfektní, můžeš se opravdu těšit na krásný kousek špalku, který má lesk jako břitva.

To bysme asi tak měli vše z kolonky „Fňukna“ a zde máme nějaké to kamenivo, které je zajisté pro vás zajímavější než předchozí informace. Jedná se o rašelinu z Paky, která se mi líbila a tak jsem si ji udělal jen tak pro radost a zajímavou rostlinku z Českého Ráje, která se již téměř nikde nevyskytuje, takže aspoň takto na ukázku ji můžete vidět zde.

IMG_0782IMG_0781

Trocha parádiček z Martinova depositu.

Nedávno jsem se stavil na kávičku u Martina a vzal jsem s sebou foťák, protože Martin bude rekonstruovat přízemí a začal vyklízet svojí část sbírky, kterou v těchto částech domu měl uskladněnou. Využil jsem tedy příležitost a Martin skočil pro jednu zajímavou bednu s Packými kousky, kterou měl zrovna po ruce. Bedna obsahovala pěkné ukázky psaronek a nějaké ty parádní rašeliny také s psaronkami, přesličkami a jeden kousek i s lepidostrobusem. Dále tam ještě byla k vidění parádní rostlina v karneolu z Českého ráje. Každopádně až si Martin předělá přízemí v baráku, tak se můžeme těšit na plno perfektních vzorků z jeho sbírky, které plánuje vystavit v jeho budoucí expozici a které samozřejmě nafotíme a dáme na web. Zde je aspoň malá ochutnávka z těchto pokladů.

IMG_0757 IMG_0754 IMG_0746

IMG_0766 IMG_0760 IMG_0750 IMG_0742IMG_0753