Psaronie z jezerní facie u Klobuk

S Martinem se již několik let snažíme hledat v širokém okolí Klobuk, které je známé výskytem karbonské flory a fauny a občas se nám podaří najít něco zajímavého. Těch zajímavých věcí máme již za léta hodně, nicméně čas je náš nepřítel, a proto ukázky z této lokality zpracováváme velice pozvolna, takže jsou tu vidět jen sporadicky. Dnes si tu po nějaké době ukážeme pěkný kousek Psaronie, kterou jsme našli v jedné haldě kamenů, kterých je tam kolem polí požehnaně.

Psaronius, Slánsko, 13x10cm

Klasika ze Slaného a drobnost z Českého Ráje

Máme tu pokračování seriálu o Slánských zkamenělinách a dnes bychom si tu opět představili další kousek z této lokality a myslím si, že se jedná o opravdu povedenou hlízu. Rostlina sice není bůh ví jak veliká, nicméně jako celek je to velice povedená záležitost. 

Další věc, kterou tu můžeme dnes vidět je obdobný materiál jako jsou Slánské hlízy, nicméně z Českého ráje. Je zde na první pohled vidět, že na každé z lokalit byly jiné podmínky při petrifikaci, nicméně prostředí v kterém tyto rostliny žily mohlo být značně podobné. Zřejmě se jednalo o nějaké jezerní facie či deltový systém s proměnným prostředím (vlhko, sucho)

Zkamenělina Slaný, 15,5x10x5 cm

Zkamenělina Český Ráj, 16x9x2 cm

Slánsko

Máme tu opět nějaké kousky ze Slánska, které jsme tam kdysi s Martinem našli a po letech vytáhli z našeho kamenářského kutlochu, aby jsme konečně z těchto materiálů něco zpracovali. 

Unikátní kousek ze Slánska

Jelikož se tu za dlouhou dobu nic neukázalo, tak si dnes jako satisfakci ukážeme něco extra pěkného. Jak jsem již mnohokrát říkal, můj kamarád Martin má svůj tajuplný depík, který občas vydá něco úžasného a to se včera stalo. Já jsem samozřejmě o tomto kusu věděl, ale jaksi nebyla příležitost o něm napsat nějaký článek a tak ho tu máme se značným zpožděním. V první řadě musím říct, že v mých očích je to naprostá parádička, jedná se o přesličku, která je velice dobře zachovalá, což je na Slánsko malý zázrak. Většina kusů je značně zmačkaná a velice rekrystalizovaná nebo totálně rozpitá a tato je prostě perfektní.  

Přeslička, Slánsko, Rozměry: 12x13x5 cm

Přeslička, Slánsko, Rozměry: 12x13x5 cm

Přesličkové typy rostlin ze Slánska

Jak již možná víte, okolo Klobuk u Slaného se kdysi v prvohorách rozkládala jezerní pánev, která hostila mnoho druhů rostlin adekvátních tomuto prostředí. Osobně jsem tam našel například psaronie, stromovou přesličku zřejmě rodu Arthropitys Bistriata a některé nižší typy přesliček, které si tu dnes ukážeme. Já tu každopádně nebudu definovat co za konkrétní druhy tu dnes máme, protože nejsem zatím žádný expert na rostliny permokarbonu, ale jsem si celkem jist, že některé z nich, které tu vidíme jsou popsané v knížce „Paleobotanika 2“ od pana Němejce. Až to tedy důkladně nastuduji, tak třeba v budoucnu budu tyto druhy schopen s nějakou přesností určit a můžeme se těšit, že to tu povýšíme na další level ;).

Vzácný kousek ze Slánska

Slánsko to je pro mě zóna plná tajemství a skrytých pokladů. Dají se tam najít různé silicity se zmačkanými kmínky či stonky různých rostlin, vzácně i zkamenělá dřeva jako jsou psaronie, přesličky a klasické druhy jehličnanů které se u nás běžně vyskytují. Občas se tu dají najít atypická dřeva, která zmátla i některé naše vědce a sběratele a která byla mylně určena, protože skutečně vypadala zvláštně. To je prostě Slánsko, nekonečné lány kde můžete chodit celé dny a nenajdete nic a pak tam po roce přijdete a sednete si na zadek, protože tam z pole bude koukat něco neuvěřitelného a to je přesně příběh tohoto kamene. Tento kus dřeva je totiž malý zázrak který Jarda čirou náhodou našel, protože tato zóna jen tak klasické araukarity nevydává. Je to tam prostě vzácnost a v této kvalitě tuplem. Takže, pojďme se pokochat tou krásou a ať se nám všem v tomto novém roce daří po všech stránkách.

Araukarit, 27×23,5×5, Slánsko

Psaronie ze Slánska

Po delší době tu máme opět zajímavé kousky ze Slánska. Jsou to paradoxně kousky, kde jeden jsem našel zrovna nedávno, což je ten větší a druhý je v podstatě můj první zajímavý kousek, který jsem kdy na Slánsku našel. Mám ho dobrých pět let a teprve včera jsem se rozhodl, že ho zabrousím. Já to prostě takto mám ložený, některá dřeva tu již leží několik let a čekají na správný okamžik. Věřte, že je potřeba některé kusy nechat odležet, protože až teprve ta správná nálada zaručí, že ho dobře zpracujete, aspoň já to takto mám.

IMG_2036 IMG_2040

Velvarský unikát

V pátek jsem se konečně odhodlal a zajel jsem si pro zcela unikátní kousek dřeva z Velvar, který je z této lokality asi to nejlepší co jsem kdy viděl. Kupodivu, druhou půlku již před rokem a půl získal Martin od jiného sběratele a já jsem bohužel jen utřel nos a zamáčkl slzičku, protože v tu dobu na něj nebyli finance a já jsem se jen modlil, aby se časem někde vyloupla druhá půlka. Co čert nechtěl, po nějaké době se druhá půlka také dostala do oběhu a k mému štěstí jsem dostal možnost tento unikát koupit, což jsem nakonec udělal, protože jak jistě uznáte je to velice zajímavý kus. Předem bych chtěl říct, že znám také přibližně historii tohoto dřeva a lidí kolem něj, takže nemám úplně radost z toho, že ho původní majitel musel prodat, protože ho k tomu dohnali zajisté vážné okolnosti. Každopádně, dřeva jsou v dobrých rukách a má to opravdu smysl, protože jsou u lidí kteří dřeva milují, což je také na jednu stranu pozitivní. Přeji tedy původnímu majiteli ať se mu daří a vyřeší vše ke své spokojenosti. S tím bych se dnes rozloučil.

IMG_1551

Agathoxylon, Paleozoikum, Czech Republic, Velvary, 43×23,5×6 cm

Přeslička ze Slánska

Máme tu pondělí a já sem se rozhodl napsat příspěvek. Rovnou se přiznám bez mučení, že je to jen taková nouzovka, aby zde něco po delší době bylo, protože momentálně bohužel nemám čas cokoliv zpracovávat, a proto není ani o čem psát. Každopádně, i tak tu máme dle mého názoru velice zajímavou a vzácnou věc, kterou v dnešní době asi už jen stěží najdete v takové kvalitě, aby se z toho dalo něco vybrousit. Tyto kousky se kdysi dali najít na Slánsku, nicméně tato doba je bohužel pryč a v dnešní době se na této zóně povalují již jen střepy těchto chalcedonokarneolů, které jsou již stokrát přejeté pluhy při orání, totálně rozštípané a vesměs i bez rostlin. Dovedu si představit, že kdysi tu byly opravdu výjimečné kusy, které neměly nikde v Čechách obdoby.

_MG_0960 _MG_0963

Psaronie ze Slánska a pár kousků z Novopacka

Máme tu opět oblíbené téma Psaronií, které asi zajímá všechny sběratele zkamenělých dřev. Předem bych chtěl napsat, že lokality psaronií jsou jedním z nejhledanějších témat na tomto webu, což je pochopitelné, je to jedna z nejžádanějších permokarbonských zkamenělin u nás a já bych chtěl říct, že na tomto webu najdete plno jiných zajímavých informací, ale ne konkrétní místa nalezišť, protože to je know-how každého sběratele. Přeji každému, ať si najde svojí psaronii, protože je to bezvadný pocit, když tento druh zkameněliny najdete a kdo to myslí se sběrem zkamenělých dřev vážně, tak to musí aspoň jednou zažít. Šance je na různých lokalitách stále, nicméně co si budeme nalhávat, úsilí je poměrně veliké a výsledky jsou značně nejisté. Vesměs je to jen pro skalní příznivce zkamenělých dřev, kteří jsou tomu schopni obětovat mnoho času i prostředků, protože na lokality je potřeba jezdit poměrně pravidelně a sledovat situaci na nich. Nejhorší na tom všem je, že se většinou jedná o zcela zanedbatelně malé zóny někde v poli a kdo nezná konkrétní místo, tak je vesměs téměř bez šance. No nic, chtěl jsem vás tak trochu navnadit, abyste nic nevzdávali a hledali dál, protože vždy je šance ;).

IMG_9285_e

Moje první velká psaronie ze Slaného a doposud i můj nejlepší nález.

Kousky, které jsem získal v poslední době

IMG_0524

Psaronie z Krsmolu

IMG_0523

Psaronie z Lísku

IMG_0522

Psaronie z Lísku

IMG_0521

Psaronie ze Slaného

IMG_0520

Psaronie ze Slaného