Plavuňka

Dnes tu máme jen takovou pěknou drobnost z Českého Ráje a není to nic jiného než opět nějaká ta plavuňka, které postupně s Martinem zpracováváme. K tématu plavuní bohužel nemám žádné nové poznatky, tak se dnes jen kochejte a třeba si příště povíme něco dalšího o těchto kouscích.

Ultimatní kousek z Líní

Zase nám uteklo 14 dní a já tu mám jednu suprovou pecku z Líní. Lokalita Líně je prostě klasika, je to něco jako když se řekne Nová Paka,  pojem z Českého dřevníku, který je silně zakořeněný v myslích sběratelů zkamenělých dřev. Dalo by se říct, že kdo z dřevařů nebyl v Líních, ten jako by ani nežil. Tuny bílošedivých kouskú, které se tam válejí téměř všude, do toho černoši a sem tam mezi tím něco, co je absolutně vytržené z kontextu, jako kdyby to tam ani nepatřilo, tak přesně takové jsou Líně.

Dnes si tu tedy ukážeme tu největší klasiku z Líňských klasik, a to bílošedivý celotvar, který jsem opět získal od bratrů Vostatků. Možná to zní trochu nudně „klasika“, ale ona to je klasika, nicméně tak trochu ultimátní, protože takové kousky se jen tak nevidí a toto je prostě nářez, který si zaslouží veškerou pozornost. Takže, kluci děkuji a doufám, že budeme dál pokračovat na společné sběratelské a vyměňovací vlně. Fakt jste mi udělali radost.

Araukarit, Líně, 46x25x7 cm

Parádní kousek z Kryr

Již mnohokrát jsme tu mohli vidět zajímavé kousky ze Stachova či Očihova a mezi další obce z této oblasti, kde se dají nalézt zkamenělá dřeva jsou Kryry. Je to jedna z hodně prohledávaných oblastí a musím říct, že jsem tam nikdy nic zas až tak zásadního nenašel. Každopádně, zkazky o této lokalitě mluví jasně, pěkná dřeva tam kdysi byla a určitě tam v zemi dodnes jsou. Že tam skutečně jsou bezva dřeva svědčí i tento kousek, který jsem nedávno získal od kluků Vostatkových a je to vesměs první pěkný střeďák, který jsem kdy odtamtud viděl. Dřevo je bohužel dost vnitřně popraskané a i po mém retušovacím zásahu nebylo možné všechny praskliny dostatečně zatáhnout, nicméně i tak je to sbírkový kousek, který opravdu potěšil. 

Araukarit, Kryry, 24,5×14,5×4

Krasavec z Rakovnicka

Je to možná něco přes dva roky kdy jsem získal od svého kamaráda Jirky Z. tento nádherný kousek dřeva.  Tento týden jsem se tedy rozhodl, že je na čase ho vyleštit, a tak jsem se do toho pustil ačkoliv se mi moc nechtělo. Nevím jak to máte vy, ale já když nemám na nějaký kus náladu a jdu ho brousit jen proto, že už tu delší dobu leží, tak to většinou stojí za prd, a to se opět potvrdilo.Já tyhle kusy z Rakovníka už mám přečtený, jsou to tvrdý hajzlíci, kteří vůbec nespolupracují a při broušení se jim vůbec nechce ubývat. To je první věc, která mě na nich s prominutím až se..e a když je tedy potřeba brousit 3 mm, tak je to pomalu na den volna. Takže, máme tu brousící šílenost za sebou a co dál, střední broušení je brnkačka, tam není co podělat a teď tu máme podlesk. V tomto případě se podleskuje do zblbnutí a možná i o kousek déle, a to hlavně kvůli tomu, že kámen má místy řidší partie, které je potřeba déle podleskovat, aby šli solidně vyleštit. Další fáze je leštění a u toho si již lehám na hodinku a půl na kámen a dělám, že jsem v kómatu. Samozřejmě občas je potřeba se probrat z deliria a kámen umýt a znovu nanést leštivo, nicméně tupý výraz musí být zachován jinak by to nemělo ten správný náboj. Po hodince ležení na šutru jsem na chvilku zostřil své smysly, abych zjistil, že na prostředku šutru je nějaký vějířek kolem jedné pidi dírky. No ano František špatně vymyl šutrák a z té úžasné dírky se mu postupně dostávalo brusivo ven a celá práce vylétla komínem. No nic, celé jsem to opět předělal a opět se při leštění něco podělalo, a tak jsem se na to již vykašlal a nechal to být, protože i tak je to jako zrcadlo, nicméně vím o té chybce a to mě trochu leží v hlavičce ;).

Araukarit, Rakovník, 29,5×27 cm

Ještě jedna plavuň

S plavuněmi se roztrhl pytel, protože se mi v poslední době nechce zpracovávat nic velikého, a tak jsem se zaměřil na menší kousky. Důležité na tom je to, že se snažím s několika lidmi zjistit jaký je vznik těchto silicitů a s počtem nalezených kusů vzniká velice dobrá sbírka na které se dá dobře stavět. Každopádně, zde je další kousek, který je velice povedený, protože je velice čitelný a celkově se mi moc líbí.

Plavuň, Český ráj, 26×13 cm

Plavuňka z Českého ráje

O plavuňkách z Českého ráje jsem tu psal již mnohokrát a já ani nic nového ohledně těchto druhů nemám. Jediné co jsme nedávno zjistili při návštěvě Národního muzea s Milanem Libertínem je, že u kousku co jsem mu přinesl na ukázku jsem si všimli, že má nárustové zóny což je trochu netypické a bude se to muset ještě prozkoumat, abychom věděli co skutečně jsou tyto kmínky za druhy.

Plavuň, Český ráj, 12×10 cm

Přeslička z Borovnice

Před pár lety jsme s Martinem byl navštívit jednoho sběratele z Jablonce nad Nisou a koupil jsem od něj jednu takovou zajímavost. Původně na štítku bylo napsáno, že to je calamodendron což by zajisté byla naprostá pecka, nicméně já se s tím neztotožňuji, protože to prostě nemá ty správné znaky. Podle mého názoru se jedná o nějaký druh přesličky, nicméně některé parenchymatické buňky jsou extrémně veliké, takže těžko říct co to přesně je.

Arthropitys Bistriata, Karbon, Borovnice, Česká republika, 11,5x9x12 cm

Parádička z Očihova

Mnohokrát jsem tu psal, že jsme kdysi s Martinem rabovali v Očihově v době, kdy se tam kopal plynovod Gazela. My jsme tam skutečně sbírali téměř obden, protože to byla jedna z nejzajímavějších akcí, která se za poslední dobu v našem státě udála. Bezva na tom bylo, že se kopalo i přes velice zajímavé lokality se zkamenělými dřevy a my jsme se to pokusili zcela podchytit a vytěžit co šlo. To co tu tedy dnes můžete vidět je jeden z prvních kousků, které jsme tam našli, takže si dovedete představit jaké nasazení jsme tam pak vyprodukovali. Můžu zodpovědně říct, že jsme tam pak nechali veškeré sily a i přes brutální vedra či totální čvachtanice v holinkách jsme tam udělali maximum.

Araukarit, Očihov, 23×17 cm

Přeslička z Tikova

V rámci Jardovýho výprodeje jsem si zakoupil tuto zajímavost. Je to absolutně rekrystalizované a přesně nejde určit o jaký druh se jednalo. Dle mého názoru se jedná o rostlinu z řádu Calamitales asi Calamites sp., nicméně to se jen domnívám. Každopádně, kus je zřejmě dle dostupných informací z Tikova, nicméně podle barev si myslím, že je splaven odněkud z Borovnice, protože ty barvy jsou typické pro tuto oblast. Rozhodně, je to unikátní záležitost, protože druhý takový kus jsem doposud neviděl.

Přeslička, Tikov, 18×15,5 cm

Chrášťanská nadílka

Letos jsem si řekl, že bych tento rok mohl být trochu aktivnější s vydávaní nových článku, protože co si budeme povídat, minulý rok to zas až taková hitparáda nebyla. Nebyl čas a ani síla se tomu věnovat a když už byl, tak jsme raději někde lítali venku po kamenech, nebo jsem se snažil něco vybrousit. Neříkám, že by se moje situace nějak výrazně změnila, ale občas je to jen o odhodlání se kousnout a něco drobného sepsat. To je asi vše ohledně lenosti a výmluv ;). Takže, dnes tu máme dva kousky z Chrášťan, které vesměs nejsou moje, ale Martina. Jedná se o jednu desku podelně říznutou, kterou jsem dostal od jednoho známého zadarmo a já jsem jaksi neměl sílu se tím zabývatm, tak jsem ji daroval Martinovi který sa na tomto kuse náležitě vyřádil, protože byl fakt ve špatném stavu. Druhý kus je ze série kousků, které kdysi sehnal Jarda Konůpek a konkrétně tento Martin koupil při Jardově rozprodávání sbírky. Co si budem povídat je to úžasná věc, která se jen tak další neobjeví a je s podivem co za úžasná zkamenělá dřeva je možné nalézt v naši zemi.